Hünerli Adam » Pratik Bilgiler

Silikonlama

02 - 05 - 2009
Malzeme Bilgisi
 
mutfak_silikonlama.jpg Silikon, plastikler gibi laboratuar üretimi bir tür bileşiktir.Silica dan elde edilen, silikon elementine  karbon, hidrojen,oksijen  ve  istenilen bileşik özelliklerini saglayan herhangi başka bir molekul yada birleşimdir. Genellikle plastiklere göre ısıl direnci yüksek, yapışkanlığı fazla, yumuşak bir materyaldir.

 

 

Piyasada silikon;  tüplerde satılan, tabancası yardımıyla sıkılabilen her turlu malzemeye verilen isimdir.

Turkiyede Yapi marketl ve nalburlarda  tabanca yardimiyla uygulanan genel malzemeler

 

1 Sanitary silikon banyo ve islak yuzey uygulamalari icin anti bakteriyel tip

2 pencere kenarlari ve yapitirmak icin kullanilan standart silikon

3 mobilyalar ve kuru yuzeyler icin akrilik silikon

4 Poli-uretan bazli hem dis ortam  hemde ic ortamda silikonun dolduramayacagi bosluklar icin kullanilan macun

Nerelere uygulanir?  
banyo_silikonlama_once.jpg Su izolasyonu yapılmak istenen ve çatlakların birkaç mm den buyuk olmadığı durumlarda standart  silikon kullanılır. Silikon çekilecek kısımların etrafına taşmayı engelleyecek maskeleme bandı çekmek ve silikon sıkma işlemi bittikten hemen sonra silikon yüzeyini bir çay  kaşığı yardımı ile düzeltmek en iyi sonucu verir.
Eğer su sızdırmazlığı sağlanmak istenen açıklıklar birkaç mmden daha büyükse silikon yerine polyüretan bazlı contalar kullanılmalıdır. Bu contalar yine silikon tabancası yardımıyla tüplerde bulunur en bilindik olanı BASF’ın NP1 isimli ürünüdür. Beyaz ve siyah olanları kolaylıkla yapı marketlerden edinebilirsiniz.
banyo_silikonlama.jpg Polyuretan bazlı olması kürlenme süresince contanın uygulandığı boşlukta genleşerek sızdırmazlığı garantilemesini sağlar.Poliuretan contalar silikona göre uygulama sırasında suyla karşılaşma durumunda yapışkanlıklarını kaybetmezler. Bu sızdırmazlık sağlanacak yer için iyi bir durumdur ancak dikkatli yapılmazsa etrafta çıkmayan kötü lekeler kalmasına sebep olabilir.
pencere_kenar_silikonlama.jpg Piyasada bulunabilen en çok kullanılan bir diğer silikonda Akrilik macun, en bilindik marka çekomastiktir. Mobilya bitişlerine can pencere kenarlarına uygulanır. Su bazlı oldugundan, boyanabilir.
   
Ekipman
 
1 maket bicagi

 

 

2 cam kazima jileti( opsiyonel)

3 tup silikon

4 silikon tabancasi

5 maskeleme bandi

6 cay kasigi

7 havlu kagit( kasik temizlemek icin bir miktar cam sille islatilmissa daha kolay temizlenir)

7 temizlemek gerekirse sivi puskurtmeyle uygulanan herhangi sabun icerikli deterjan( cam-sil en kolay bulunanidir)

 
   
Uygulama
 
1 Uygunacak yuzeyler kuru ve temiz hale getirilmelidir. En kolay yontem kisa uclu kuvvetli bir maket bicagiyla yuzeylerde daha onceden uygulanmis eski malzemelrr kesilerek sonrada yuzey kazinarak cikikartilmalidir.uygulanacak yuzeyin temizligi isin kalitesini belirler. iyi temizlenmemiz yuzeylerde pruruzler dolayisiyla olusan deliklerden istenen sizdirmazlik  saglanamayabilir.

 

2 uygulanacak kose yaada birlesim noktasindan maksimum 10 mm olacak kadar uzagina maskeleme bandi uygulanir.

3 silikon tupu ucu uygulancak catlagin buyuklugu goz onunde bulundurak verev olarak kesilir

4 koselerden birinden baslanarak yum boy boyunca uygun bir hizda durmadan tabancanin  tetigine basilarak bir sonraki koseye ulasilir. Eger silikon mikatariyla hiz guzel ayralanirsa parlak guzel bir yuzzey elde edilir. Aksi takdirde cay kasigi yardimiyla yine koseden koseye durmadan temizlemek yapilacak ikinci adimdir.

5 islemin tamamibittikten en fazla bir saat icinde maskeleme bantlari yavas ve temiz bir sekilde cikarilmali ve cay kasigi yardimiyla rotus yapilmalidir.

6 Normal silikonda 24 saat ‘ poly uratan bazlida 2 saat suyla temas etmemelidir. sure sonunda kullanilir.

not1: poly uretan bazlilarin tam kurlenme sureleri cok uzun olmasina ragmen ilk kullanabilme surelerri kisadir. Bu tur macunlar uygulamadan birkac gun sonra kesilerek duzeltilebilirler.

not 2: uygulama yaptiginiz tupun uzerinde bilgileri okumak her zaman iyi bir aliskanliktir.

Rezarvuar İç Takımı

14 - 04 - 2009

rezarvuar_ic_takimi.jpgRezarvuar iç takımınızı alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Rezarvuarınızın içinde ne var?

Niye nasıl su kaçırır?

Devamını Oku →

Yıldız Tornavida

19 - 03 - 2009

yildiz_vidaPiyasada iki tip yıldız başlı vida bulunmaktadır.  Resimde soldaki PH diğeri sağdaki PZ. Bu iki vidayı birbirinden ayırmak  şarjlı tornavida kullanırken ve yüksek torkla(kuvvetle) vidalamak gerektiğinde önemlidir.

Devamını Oku →

Hamak Asma Düğümü

06 - 03 - 2009

hamak_dugumu

Bu düğüm dağcıların ve gemicilerin kullandığı baba düğümünün hamağa uygulanmış halidir. Düğüm de dikkat edilmesi gereken husus boştaki uç uzunluğu düğüm sıkıştırıldıktan sonra ip kalınlığının en az 10 katı  olmalıdır. Bu durumda düğüm ipin çekebileceği maksimum kuvveti  değiştirmeden, istenildiğinde gevşetilip açılabilen, kilitlenmeyen bir düğüm olur.

Düğüm ayrıntılarını görmek için devamını okuyunuz.

Devamını Oku →